SZTOKHOLM

Previous

Stolica Szwecji, położona na czternastu wyspach. Sztokholm to jedno z najbardziej popularnych wśród turystów miasto półwyspu Skandynawskiego. Powierzchnię 377 km kw. zamieszkuje 1,25 mln ludzi (14% ludności kraju).

Początki miasta sięgają roku 1252, kiedy to walory tych terenów zostały docenione przez księcia Birger. Sztokholm szybko rozwinął się dzięki znajdującym się w pobliżu kopalniom żelaza.

Victoria_3 in Stockholm

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Polferries
Färjeterminalen Polferries AB: S-149 30 Nynäshamn, tel. +46 8 520 686 60

Silja Line
Terminal Värtahamnen : Södra Hamnvägen 50A, Box 27 295, S-102 53, 115 74  Stockholm, Tel +46(0)8-22 21 40

Parking w Gdańsku
Obok Terminala znajduje się parking strzeżony, czynny całą dobę. Godzina parkowania kosztuje 3zł, cały dzień 20zł (w przypadku dłuższego postoju cena do negocjacji). Możliwa telefoniczna rezerwacja miejsc: tel. kom. 501 501 529 lub 501 086 210

Odprawa
Odprawa pasażerska zaczyna się na 2 godziny przed wypłynięciem i kończy  się na 30 minut przed wypłynięciem. Przy odprawie należy okazać potwierdzenie rezerwacji oraz dokument tożsamości.

Informacja turystyczna
Sverigehuset (Sweden House), Hamngatan 27,  Entrance Kungsträdgården, 103 27 Stockholm

Dojazd do centrum Sztokholmu
Z Nynashamn do Sztokholmu wygodny dojazd oferuje kolejka, której przestanek znajduje sie w odległości 500 m od terminala promowego. Podróż trwa ok. 1 godz. podczas podróży należy się przesiąść w miejscowości Vasterhaninge, która znajduje się około 30 min. od Nynashamn. Obie kolejki są ze sobą skomunikowane i zatrzymują się na tym samym peronie przesiadka nie jest więc uciążliwa. Najdogodniejsza stacja do rozpoczęcia zwiedzania Sztokholmu to Gamla Stan lub T – Centralen. 

Rozkład pociągu PENDELTÅGi
z Nynäshamn  5 minut po  pełnej godzinie  13.05 , 14.05, 15.05, etc. Ostatni pociąg z Nynäshamn odjeżdża o godz. 00.35 (od piątku do niedzieli)  
ze Sztokholmu (zazwyczaj z peronu 13 lub 14 - to samo wejście) 8 minut przed pełną godziną o  13.52, 14.52,15.52, etc. Ostatni pociąg ze Sztokholmu /Stockholm Central/ odjeżdża o godz. 01.22 (od piątku do niedzieli)

W Nynäshamn bilet można nabyć w kiosku przy stacji kolejki, natomiast w Sztokholmie bilet kupuje się przed wejściem głównym na perony, po lewej stronie w oszklonym punkcie obsługi  SL (obok kiosku Pressbyrå). Bilety są stemplowane przez konduktorów w pociągu, w drodze z Nynäshamn i w okienku przed wejsciem na peron w Sztokholmie

Rodzaje biletów
- bilet uprawniający do podróży w obie strony tzw. Tågremsa, kosztuje 180sek (dla 2 osób dorosłych)
- bilet  24 godzinny tzw. Dygnskort,  kosztuje 100sek za osobę dorosłą i 60sek za dziecko.
Dzieci -0-7  lat bezpłatnie, w dni świąteczne bezpłatnie podróżują również dzieci od 7 do 11 lat

Karta  sztokholmska
Planując zwiedzanie w stolicy Szwecji licznych muzeów, podróżowanie komunikacją miejską (do tej kategorii zalicza się m.in. kolejka z Nynäshamn) lub odbycie wycieczki stateczkiem po Sztokholmie - warto nabyć Kartę Sztokholmską.

Karta Sztokholmska uprawnia do:
- bezpłatnego wstępu do około 75 muzeów (pełen wykaz znajduje się w informatorze który otrzymuje się przy jej zakupie)
- bezpłatnego, wielokrotnego przejazdu środkami komunikacji miejskiej w Sztokholmie (metrem, kolejką podmiejską,), w tym także kolejką na trasie Nynäshamn -Sztokholm-Nynäshamn. 
- bezpłatnego rejsu na wyspę Djurgården oraz bezpłatnych lub rabatowanych rejsów Royal Canal Tour i Historical Canal Tour na wybrane odejścia 

Karta jest ważna 24 godziny od momentu podstemplowania/skasowania w kolejce z Nynäshamn lub w pierwszym obiekcie do którego wejdzie się za jej okazaniem. Koszt dla osoby dorosłej to 330 sek, dla dziecka w wieku 7-17 lat 160 sek. Dzieci do 6 lat nie potrzebują Karty, ponieważ wstępy oraz przejazdy komunikacją są dla nich bezpłatne.

Kartę można nabyć  w recepcji promu  lub na Terminalu Promowym w Nynäshamn  w dniu przyjazdu (do godz. 13.45).

Ambasada RP
Karlavägen 35, SE-114 31 Stockholm, Tel. +46 8 50 57 50 00, Fax. +46 8 50 57 50 86

Stockholm_Old_Town_small

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Położony na 14 wyspach Sztokholm jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych stolic świata. Sztokholm, nazywany „Wenecją Północy” – to królewska metropolia z urokiem małego miasta, gdzie każdy znajdzie coś interesującego. Jest to miasto wielu atrakcji i zabytków, miasto nowoczesne, tętniące bogatym życiem kulturalnym. Milionowa metropolia – a wody jeziora Mälaren są tak czyste, że nawet w samym centrum można w nich łowić ryby czy zażyć kąpieli.

Stare Miasto Sztokholmska starówka - Gamla Stan - choć stosunkowo niewielka, jest miejscem pełnym uroku, tętniącym dniem i nocą życiem, w którym już gdzieś za rogiem można znaleźć przytulne miejsce na chwilę wytchnienia. 

Początki Starówki sięgają XIII wieku, co widać po niesłychanie wąskich pasażach i zaułkach, z których najwęższy ma jedynie 90 cm szerokości. W rejonie Starówki leży m.in. katedra, w której wyróżnia się złocona rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem oraz Pałac Królewski. Stortorget – duży rynek – otoczony jest mieszczańskimi kamienicami, stoi tu także dawny budynek giełdy. Na rynku, podczas tzw. Krwawej Rzezi w 1520 r. ścięto na rozkaz króla Krystiana II 82 szlacheckich głów. Efektem była rewolta oraz wojna domowa, która zakończyła się wycofaniem się Szwecji z unii Danią i Norwegią. Do rynku przylega gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla.

Storkyrkan - katedra jest najstarszą gotycką budowlą na Starym Mieście. Do dziś zachowały się fragmenty z XII w. Katedra jest miejscem uroczystości i koronacji królewskich. Wnętrze zachwyca wysokimi sklepieniami łukowymi oraz wspaniałymi organami (koncertów można wysłuchać w każdą sobotę w porze lunchu). Uwagę przykuwa między innymi rzeźba Św. Jerzego walczącego ze smokiem pochodząca z XV w., XVII wieczne kandelabry, oraz płyta upamiętniająca trzy pokolenia rodu Tessinów (sławny ród Sztokholmczyków).

Pałac Królewski (Kungliga slottet) Ta barokowa budowla mieści na siedmiu kondygnacjach 608 pokoi i komnat, bogato urządzonych w stylu barokowym i rokoko. Pałac jest obecnie oficjalną rezydencją i miejscem pracy króla Karola Gustawa III, jednocześnie udostępnia się go zwiedzającym, co jest w takich przypadkach rzeczą rzadką. Zwiedzanie Muzeum Pałacowego - bogato urządzonych Apartamentów, Skarbca z klejnotami królewskimi oraz Muzeum Zamku Tre Kronor bywa więc czasem utrudnione podczas np. wizyt państwowych czy innych uroczystości. Zbiór Antyków Gustawa II Adolfa - głównie rzeźb antycznych - otwarty jest jedynie latem. W Zbrojowni w podziemiach pałacu można zobaczyć bogaty zbiór zbroi, ubiorów z epoki oraz karet i powozów. 

Zmiana warty i uroczysty przemarsz straży królewskiej pod pałacem odbywa się codziennie o godz. 12:00; w zimie uroczysta parada warty z udziałem orkiestry ma jedynie miejsce w środy i soboty o godz. 12.15 oraz w niedziele o 13.15. Od kwietnia, przez całe lato, pod pałacem można zobaczyć w tym czasie także uroczystą paradę konną.

Riddarholmen - Wyspa Magnatów. Zwiedzając zakątki Starego Miasta warto odwiedzić także Riddarhuser - Dom Magnatów, dawniej miejsce obrad parlamentu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj główna komnata pamiętająca historyczne narady szwedzkich władców. Na wyspie znajduje się jeszcze jedno niezwykle ważne i otoczone czcią miejsce Ridderholms Kyrkon - kościół franciszkański, który kryje w swych murach ciała prawie wszystkich władców Szwecji.

Medeltidsmuseum - Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu jest ważnym punktem wędrówki po Starym Mieście dla każdego, kto chce cofnąć się i poczuć klimat epoki średniowiecza. Muzeum oferuje liczne skarby odkryte podczas wykopalisk, pozostałości obwarowań oraz starą zabytkową szubienicę.

Stadsmuseet - Muzeum Miejskie jest kolejnym miejscem na starym mieście gdzie zadbano o kultywowanie przeszłości. Eksponaty zebrane w muzeum odtwarzają historię Sztokholmu od czasów średniowiecza po XX wiek. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór fotografii ilustrujący oblicze miasta z ubiegłego stulecia.

Ratusz miejski , a w nim miedzy innymi słynna Złota Sala, gdzie odbywają się bankiety po wręczeniu Nagrody Nobla. Jej ściany o powierzchni 1400 metrów kwadratowych wyłożone są dziewiętnastoma milionami złotych płytek skomponowanych w olśniewające mozaiki.

Moderna Museet - Muzeum Sztuki Współczesnej, znajduje się między Starym Miastem a wyspą Djurgarden. Muzeum prezentuje jedną z lepszych kolekcji XX w. dzieł sztuki np. prace Salwadora Dalego, Pabla Picassa i Rene Magritte'a. Odwiedzając wyspę można też podziwiać piękną panoramę miasta z tarasu widokowego.

Muzeum Statku Vasa muzeum największego szwedzkiego, okrętu wojennego z XVII w. Wybudowany podczas wojny polsko-szwedzkiej, zatonął jednak kilkanaście minut po wyruszeniu w swój pierwszy rejs nie wypłynąwszy nawet dobrze z portu.  Statek odnaleziono i wydobyto w latach 50-ych XX w. Został zrekonstruowany i ustawiony w specjalnie z tej okazji wybudowanej hali oraz udostępniony zwiedzającym. 

W Sztokholmie na wyspie Djurgarden znajduje się również najstarszy w Europie skansen. Liczy sobie już 150 lat, a zgromadzono w nim budowle charakterystyczne dla każdego regionu kraju. W Skansenie mieści się też nietypowe zoo: ludzie wchodzą do środka budynku, po którym hasają sobie małpki, latają ptaki, albo wiszą leniwce. Co ciekawe - skansen żyje swoim życiem. Nie prezentuje się obiektów jedynie w postaci czterech ścian. Wszędzie coś się dzieje: w piekarni pieką ciastka i pieczywo - można wejść na zaplecze a na koniec kupić świeży bochenek chleba. Jest nawet mała huta szkła - ozdoba taka będzie na pewno cenną (również wymiernie) pamiątką.

Junibacken - znajdujące się również na wyspie Djurgarden muzeum poświęcone twórczości Astrid Lindgren i jest niewątpliwe atrakcją dla najmłodszych. W podróż do świata bajek zabiera dzieci elektryczny pociąg, z okien którego podziwiają sceny znane z książek. Wyprawa obfituje w niesamowite widoki ruchomych postaci. Wszystkiego dopełnia oświetlenie i efekty dźwiękowe. Każdy uczestnik wyprawy może też wdrapać się na Czerwcowe Wzgórze (Junibacken), pograć w gry komputerowe, lub odwiedzić księgarnie i sklep z zabawkami. Jednym słowem Junibacken to raj dla milusińskich.

Gröna Lund to lunapark Sztokholmu od 1883 roku. Przepiękne, zapierające dech w piersiach widoki z najwyższej wieży do swobodnego upadku w Europie: 80 metrów swobodnie spadającą windą! Nie przegap zatrważającej kolejki górskiej i katapulty. Jest tam też wiele atrakcji dla małych dzieci.