HELSINKI

Previous

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Finnlines
Terminal w Gdyni: ul. Polska 1, Gdynia, Finnlines Check-in Telefon + 48 58 627 4167 lub + 48 58 627 4177
Terminal w Helsinkach: Vuosaaren Satama, Provianttikatu 5, 00980 Helsinki, Finnlines Check-in Tel. +358 (0) 10 343 4810

SiljaLine

Olympia terminal, Eteläsatama (South Harbor), FIN-00140 Helsinki, tel. +358 (0)600 174 552

Odprawa

Finnlines: odprawa pasażerów pieszych zaczyna się na 2 godziny przed wypłynięciem i kończy sie na godzinę przed wypłynięciem. Odprawa dla pasażerów zmotoryzowanych zaczyna się na 3 godziny przed wypłynięciem.  
SiljaLine: Odprawa kończy się na pół godziny przed wypłynięciem

Informacja turystyczna
Helsinki, Pohjoisesplanadi 19, Telephone +358 (0)9 3101 3300 

Dojazd do centrum Helsinek z terminala Finnlines
Z portu do centrum Helsinek:
Bilet na komunikację miejską do nabycia u kierowcy autobusu (numer autobusu 90B) w cenie 2,50 EUR. Bilet jest ważny również na metro przez 1 godzinę od chwili zakupu. Czas jazdy autobusem ok. 7 min do stacji metra Vuosaari. Ze stacji Vuosaari metro jedzie tylko w 1 kieruku (do centrum) co 5 – 8 min. Najwygodniejszą stacją do rozpoczęcia zwiedzania Helsinek jest Kaisaniemi - czas jazdy metrem ok. 20 min.
Powrót z centrum Helsinek do portu:
Z centrum Helsinek należy wyjechać ok. godziny 17.40, aby spokojnie dotrzeć na terminal promowy. Bilet na powrót (2,50 EUR na 1 godzinę) należy zakupić w automacie przed wejściem na peron. Metro do Vuossarii jeździ co 5 – 8min. Czas podróży ok. 20 min. Na stacji Vousaari należy przesiąć się na autobus numer 90B. Wejście do autobusu przednimi drzwiami, pokazując kierowcy ważny bilet zakupiony wcześniej w na stacji metra. 

Informacje dodatkowe

Prom Finnlines 
na promie obowiązuje czas fiński – po wejściu na prom przestawiamy czas o 1 godzinę do przodu (z 11:00 na 12:00).
Na promie można dokonywać płatności w EUR oraz kartami kredytowymi MasterCard oraz VisaClassic.

Ambasada RP w Helsinkach

Armas Lindgrenin tie 21, F-00570 Helsinki, Suomi-Finland
tel: +35 89 618 280
fax: +35 89 6847 477

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Helsinki

Zwiedzanie Helsinek najlepiej zacząć od serca miasta - Placu Senackiego. Największą jego budowlą jest luterańska Katedra św. Mikołaja. Zaprojektowana przez architekta Carla Ludwiga Engla, została ukończona w 1852 roku. Bogato rzeźbiona neoklasycystyczna fasada świątyni stanowi przeciwwagę dla surowego, luterańskiego wnętrza. Wewnętrzna dekoracja ogranicza się do wizerunków aniołów w cześci ołtarzowej oraz posągów Lutra i dwóch innych protestanckich reformatorów. W katedrze poza głównym pomieszczeniem, które może pomieścić ok. 1300 wiernych znajdują się jeszcze dwie mniejsze kaplice. W jednej z nich znajduje się kawiarnia. Obszerna krypta często wykorzystywana jest jako miejsce wystawowe lub sala koncertowa. Monumentalne granitowe schody prowadzące do świątyni, są miejscem spotkań i hucznych obchodów Nowego Roku. Niedaleko katedry stoi główny budynek Uniwersytetu Helsińskiego, uwieńczony jońskimi kolumnami. Tuż obok jest Biblioteka Uniwersytecka, uważana za najbardziej udane dzieło Engla. 

Przy jednej z głównych ulic Helsinek - Aleksanterinkatu stoi Dom Kupca Sederholma. Jest to najstarszy murowany budynek w Helsinkach, pochodzący z 1757 roku. W jego wnętrzu mieści się muzeum poświęcone XVIII-wiecznym Helsinkom i osobie zamożnego przemysłowca Johana Sederholma. 
Idąc ulica Aleksanterinkatu we wschodnik kierunku, dochodzimy do wyspy Katajanokka, na której na wzniesieniu stoi dumnie prawosławny rosyjski sobór Uspieński. Ceglasta bryłę wieńczą 22 większe i mniejsze kopuły pokryte pozłacaną blachą. Na wyspie Katajanokka, na ulicy Luotsikatu 4B znajduje się dom w którym wychowała się Tove Jansson – autorka słynnych książek o Muminkach. Bardzo ciekawą budowlą miasta jest Temppelinaukio Kirkko -
Kościół na Skale. Powstał w 1969 roku w wydrążonej granitowej skale, jego średnica wynosi 24 metry. Ściany wykonane są z surowego kamienia, a kopuła z miedzianej taśmy. Kościół może pomieścić ok. 940 wiernych. Oglądając z pewnej odległości kopułę, wyłaniającą się ze skały można odnieść wrażenie, że jest to porzucony latający spodek. Świątynia posiada doskonałą akustykę dlatego jest miejscem licznych koncertów.

Wizytówką fińskiej architektury jest jednak przede wszystkim centrum kongresowe Finlandia Hall. Biały marmurowy kolos zaprojektowany przez Alvaro Alto, odbija się w wodzie jeziora w Parku Centralnym. 

Warto wybrać się na malowniczo położony, przy nabrzeżu Zatoki Południowej Kauppatori - Plac Targowy. Znajduje się tam fontanna Haris Amanda, wykonana według projektu V. Vallgrena w 1908 roku. Symbolizuje powstające z morza Helsinki. Centralne miejsce placu zajmuje Kamień Carycy - granitowy obelisk zwieńczony dwugłowym carskim orłem, postawiony w 1835 roku dla upamiętnienia wizyty carycy Aleksandry Fiodorowny wraz z carem Mikołajem I. do placu Targowego przylega ceglana Vanha Kauppahalli (Stara Hala Targowa) powstała w 1889 r. jako pierwsza tego rodzaju budowla w Finlandii, miała na celu umożliwić handel zimą. Dzisiaj jej wnętrze wypełniają wielkie delikatesy bogato zaopatrzone przede wszystkim w ryby i pieczywo. Można tutaj także odnaleźć przysmaki z mięsa reniferów lub niedźwiedzi. 
Plac otoczony jest ciągiem znaczących budynków. Pierwszy o błękitnej elewacji to - Ratusz Miejski, który przez ulicę sąsiaduje z Ambasadą Szwedzką. Tam też stoi Pałac Prezydencki, przed którym odbywa się co wtorek paradna zmiana warty.

Mając nieco czasu warto zobaczyć Stadion Olimpijski i wybrać się na 72 metrową wieżę sędziowską z której rozciąga się przepiękny widok na miasto.  


Forteca Suomenlinna, zwana też "twierdzą Finlandii", położona jest na pięciu połączonych wyspach. Można do niej dotrzeć promem kursującym z Portu Południowego. Wybudowali ją Szwedzi w 1748 roku, dla obrony wschodniej flanki swego imperium przed zakusami Rosji. Do dziś mieści się tu baza marynarki wojennej.
Na terenie fortecy znajduje się kilka muzeów, m.in.: Muzeum Suomenlinny (przedstawiające historie twierdzy), Muzeum Ehrensvärda (był on pierwszym dowódcą i budowniczym fortecy), niewielkie Centrum Sztuki Skandynawskiej (prezentujące współczesną sztukę krajów skandynawskich) i Muzeum Obrony Wybrzeża (przedstawia obronne zasługi Suomenlinny). W 1991 roku twierdza została wpisana na liste Światowego Dziedzictwa UNESCO  jaki unikatowy zabytek architektury militarnej. 
Na jednej z wysp (Iso Mustasaari) znajduje się kościół, który jako jedyny na świecie pełni także funkcję latarni morskiej. Świątynie wybudowali Rosjanie w 1854 roku. 
Współcześnie archipelag, który stanowi odrębny od Helsinek obszar administracyjny, zamieszkuje ok. 900 osób. Tereny zielone otaczające kamienne fortyfikacje Suomenlinny są ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców stolicy.

Na wyspie Seurasaari znajduje się od 1909 roku skansen – Ulkomuseo. Zwiedzający mogą tu podziwiać około 86 obiektów z XVII – XX w ze wszystkich zakątków Finlandii. W tamtejszej restauracji można również spróbować tradycyjnych specjałów kuchni Fińskiej. Teren skansenu jest miejscem corocznych tradycyjnych obchodów nocy świętojańskiej. 

Po trudach zwiedzania można odpocząć w Parku Sibeliusa przy okazji podziwiając Sibelius – monumentii (Pomnik Sibeliusa) - ogromne stalowe organy upamiętniające niezwykle tu
popularnego kompozytora Jeana Sibeliusa. Pomnik składa się z abstrakcyjnego ciągu metalowych piszczałek, na których wiatr wygrywa melodie, można ich słuchać spacerując wokół pomnika lub wchodząc do środka.